V spoločnosti prevláda názor, že dlážky z kameňa vyberáme z dôvodu úspory času a nákladov. Môže to tak byť, ale starostlivosť o takýto typ podlahy by ste vôbec nemali brať na ľahkú váhu. Veľa krát je orieškom aj pre skúsené čistiace spoločnosti. Problém spočíva v rôznorodosti variantov a nárokov, ako by sme mali prístupovať k údržbe. Musíte vedieť, ako ku ktorému materiálu pristupovať, ako odstraňovať rôzne druhy znečistenia a ako povrch nakoniec ošetriť. Nabudúce budete chcieť čistiť dlážku znova, však?. Stačí aby ste použili nesprávne čistidlo či spôsob umývania a na trvalé poškodenie nemusíte dlho čakať.
Bohužiaľ prax je taká, že až príliš často pozorujeme prístup, ktorým berieme kamenné podlahy na ľahkú váhu. Kamennú dlažbu pokladáme predsa pre to, aby sme starostlivosť o dlažbu už viac nemuseli riešiť. Správne vyčistená a ošetrená dlažba totiž bude dobre vyzerať donekonečna. Prebudenie však nebýva príjemné, hlavne pre majiteľov, ktorý si osadia drahé podlahy a vzápätí ich znehodnotia. Našťastie je hromada užívateľov, ktorý keď pochopia nutnosť údržby kamennej podlahy, na údržbu si volajú profesionálnu upratovaciu firmu. V podstate sa úprimne zaujímajú o svoju dlažbu.
Pristupujme k ošetreniu kameňa účelovo
O ošetrovaní a čistení podláh dohľadáte množstvo informácií. Vôbec pri tom nezáleží, či použijete PVC, umelohmotné podlahy, drevené či laminátové dlážky. Presne tým istým alebo podobným spôsobom sa postupuje aj pri čistení dlážok zo syntetických a naturálnych kameňov.
1. Musíte pochopiť, že údržba začína už po samotnom položení podlahy. Na prvom mieste odstránte spárovaciu hmotu a vápenné nánosy. V tejto fáze budte nadmieru opatrný, pretože z našich skúseností vieme, ako postupujú netrpezlivý ľudia. Ak nedokážu na prvý raz vyčistiť spárovaciu hmotu, siahnu hneď po silných zásaditých rozpúšťadlách a tým si definitívne zničia dlážku.
2. Bežná údržba – Toto je fáza, ku ktorej pristupujte individuálne. Rozlišujte povrchovú úpravu podlahy. Napríklad, ak je podlaha namorená ochranným náterom, siahnite po konzervačnej impregnácií. Ak je ale vysoko lesklý povrch, radšej vyberajte čistiace prostriedky na báze tenzidov s pH 7. V prípade nejasností kontaktujte skúsenú upratovaciu, čistiacu a hĺbkovo tepovaciu firmu ako je Topservis. Na druhú stranu môžete tiež kontaktovať priamo výrobcu či predajcu.
Na kamenných podlahách nikdy neexperimentujte
3. Ošetrovanie po čistení – Impregnácia je fáza, ktorú nikdy nepodceňujte. Ak svoju podlahu ešte nepoznáte, volte radšej prostriedky so všeobecným účinkom a vyskúšať ich na skrytom mieste. Myslite na to, že na úspešnosť ošetrenia vplývajú aj také faktory, ako charakter podlahového kúrenia.
4. Často zanedbávame niektoré časti podlahy, ktoré potrebujú väčšiu pozornosť. Špeciálne musíme ošetrovať výraznejšie používané úseky na dlažbe, ako sú chodníčky od dverí či vyšliapané miesta pri stoličkách.
5. Kruh sa uzatvára, umytie a ošetrenia – Pri tomto kroku kľudne začnite všetko od začiatku a vráťte bod 1. Postupujte úplne rovnakým spôsobom. Zvolte také čističe, aby boli na jednu stranu jemné a druhú stranu aj adekvátne vyčistili. Ak by ste chceli s čistiacimi prostriedkami poradiť kľudne nás kontaktujte.
Ak si neviete rady, radšej oslovte skúsenejšieho, ktorý Vám rád poradí, ako sme my. Rady od nás zabránia poškodeniu Vašej dlažby zo syntetického alebo naturálneho kameňa.