Ako vyčistiť krv z kobercov a sedačiek
Koberce a sedačky patria k najdôležitejšiemu nábytku, ktorý zabezpečuje naše najväčšie pohodlie. Dostatočné pohodlie je na ceste našimi životmi veľmi dôležité, pretože naša cesta nemusí byť vôbec jednoduchá. Aj keď sa to Vám to môže zdať banálne, vytváranie a zútuľňovanie nášich domovov patrí k veciam, ktoré nám potešia dušu. Na sedačky a koberce však pri používaní vyvíjame značný tlak a neraz ho po čase ozdobíme najrôznejšími škvrnami. Jednou z tých najodolnejších je krv. Krv obsahuje regulárne farbivo hemoglobín, ktorý ak zaschne, je takmer nulová šanca, že ho odstránime. Preto sa v tomto článku chceme zaoberať možnosťami, aké v takomto prípade máte.
Každá sedačka či koberec je trošku iná
Skôr, ako prejdeme k samotnej podstate čistenia krvi z čalúnenia, musíme rozobrať rôzne typy tkanín na sedačkách a typy kobercov. Typov látok, ktoré máme na výber je naozaj nepreberné množstvo, preto tu spomenieme iba tie najobľúbenejšie. Každý druh tkaniny má trochu iné prednosti a trochu iné nedostatky, preto predtým, ako sa rozhodnete tepovanie sedačiek Bratislava sami, tieto charakteristiky by ste mali poznať:
1. Vlna – veľmi náchylný materiál na fľaky, náročná na odstraňovanie znečistenia
2. Bavlna – ľahko stráca farbu, náročne sa odstraňuje zažraté znečistenie
3. Nylon – dlhá životnosť, jednoduché čistenie, vhodný do náročnejších podmienok
4. Polyester – dlhá životnosť, jednoduché čistenie
5. Akryl – dlhá životnosť, jednoduché čistenie
6. Olefín – dlhá životnosť, jednoduché čistenie
Ako teda vyčistiť krv z koberca alebo sedačky?
Tým absolútne najefektívnejším spôsobom je, ak nás v čo najkratšom čase budete kontaktovať. Pokiaľ ešte krv dostatočne nezaschla, jednoducho ju odstránime aj bez následkov. Akonáhle týchto pár hodín či dní zanedbáte, radikálne každým dňom znižujete šancu, že krv čalúnenia odstránime.
Ak by ste ale nechceli prenechať odstránenie krvi na profesionálnu firmu. Je tu pár ľudových možností ako postupovať. V prvom rade by ste mali mať vždy na pamäti, že krv prestavuje zdravotné riziko. Než začnete samotný proces čistenia, mali by ste si uvedomiť 2 veľmi dôležité veci:
1. Ak sa nejedná o Vašu krv, vždy dbajte na hygienu, napríklad noste rukavice a podobne. Totižto krvou sa prenášajú rôzne ochorenia.
2. V žiadnom prípade nelejte na krv vrelú vodu. Krv je hlavne zložená z bielkovín a tie sa v kontakte s vrelou vodou zrazia a zabránite možnému vyčisteniu.
Čo teda hovoria ľudové postupy? Tu je pár z nich:
1. Ak viete poťahy odopnúť, spravte to a dôkladne ich prepláchnite a dajte prať.
2. Ak krv je už zaschnutá, zoberte si jemný kartáčik a pozvoľne ju uvoľňujte
3. Zoberte si hubku alebo handričku a snažte sa čo najviac krvi odsať.
4. Do pohára s vlažnou vodou rozmiešajte sódu bikarbónu a čistite to s týmto roztokom
5. Možete tiež zmiešať Vodu s trochou glycerínu a pracieho prášku a skúsiť to použiť na inkriminované miesto.