Ak sa pustíte do čistenia zapečených mastnôt v trúbe, okamžite zistíte, aká je to náročná úloha. V prípade, že ste gazdinka, ktorá pečie s vášeňou, čisteniu trúby sa nevyhnete. Či už pečiete koláče, kura alebo nedeľný obed, kvapnutiu mastného na rozpálenú trúbu nezabránite. Pečením vytvárate nánosy mastnoty v silnej vrstve a čím zapečiete väčšiu vrstvu, tým náročnejšie ju odstranite. Mastnotu zapečiete ako každá iná gazdinka, ale zapotíte sa, ak sa snažíte zohnať účinný prostriedok na čistenie trúb a grilov. Poväčšinou narazíte na nadmerne agresívne čistiace prostriedky s nízkym účinkom. A takmer neurobíte kompromis, aby ste našli prostriedok nedráždiaci dýchacie cesty a účinnkujúci. My ako upratovacia a čistiaca firma Topservis sme si tohto faktu vedomí a preto vo svojom portfóliu služieb ponúkame aj poradenstvo v oblasti upratovacej chémie.
Všímajte si na etiketách čistiacich prostriedkov
Medzi tými najúčinnejšími a najmenej agresívnymi čistidlami nájdete zlúčeniny ako hydroxid sodný alebo draselný. Tieto chemické zlúčeniny nechajte pôsobiť v spolupráci tenzidmi, látkami ako alkylpolyglukosidem. Tento emulgátor perfektne pôsobí aj v alkalickom prostredí. Síce si dávajte pozor aj na tieto nie úplne bezrizikové zlúčeniny, pretože ich agresivita Vám môže podráždiť dýchacie cesty. Ak keď sú trošku agresívne, v konečnom dôsledku výsledok práce s kľudom nazvete ako precízny. Hydroxid sodný nepoužívajte bez rukavíc a zbytočne ho nedýchajte, ak ho aplikujete vo väčších množstvách! Dávajte si pozor na reakciu s hliníkovými a termosetovými predmetmi, môžete ich poškodiť.
Čistiace prostriedky na trúby mechanického charakteru
Ako druhú variantu možete použiť čistiace látky s pridaním abrazíva. Abrazívum si predstavte ako pevnú prímes drobných pevných zrniečok. Za abrazívne látky považujeme uhličitan vápenatý, oxid hlinitý alebo oxid kremičitý.
Ako tretiu variantu môžete využívať práškové čistidlá, tieto sú zložené z práškových tenzidov ( alkylbenzensulfonan sodný ) a pridanej vône. K takýmto práškovým čističom vo väčšine prípadov výrobcovia pridávajú aj dezinfekčné zlúčeniny.
Jednou s možností sú aj tuhé odstraňovacie prostriedky, ako napríklad upravený oxid hlinitý, tenzidy a ošetrujúce látky na čistený povrch. Medzi ochranné látky môžeme spomenúť aj najrôznejšie druhy voskov, mastné kyseliny či oleje.
Taktiež sa možete pustiť do práce za pomoci tekutých pieskov. Bavíme sa o suspenzii uhličitanu vápenatého alebo oxidu hlinitého s tenzidami. V tomto prípade preberáme pokročilejšiu technológiu, pri ktorej výrobcovia abrazívu zabraňujú, aby sa usádzalo na dne nádoby aj pri dlhodobejšom státí. V niektorých výrobkoch je tento efekt tekutých pieskov kombinovaný aj s impregnačnou funkciou. Vtedy výrobcovia do tejto zmesi pridávajú aj ošetrujúce oleje – parafínového alebo silikónového charakteru.
Rada od nás
Vo vyrátavaní čistiacich prostriedkov na kuchyne a špeciálne zapečenú mastnotu, by sme mohli takto ešte dlho pokračovať. No podľa nášho názoru a skúseností s upratovaním a čistením je tá najjednoduchšia cesta tou najlepšou. Na čistenie trúb a grilov používajte čistiace prípravky na báze hydroxidu sodného. Musíte síce dávať pozor na smaltované povrchy, ale keď si takéto čistenie pár krát vyskúšate, nebudete chcieť iné čistidlá už používať.
Tak hurá na zamastená trúby a hrnce!