Neviete čo s plošticami?
Ide o drobné živočíchy, ktoré je obtiažne si vôbec všimnúť a zbadáte ich až je neskoro. Do bytu sa môžu dostať najrôznejšími spôsobmi, buď ich prinesie návšteva, do vnútra sa môžu dostať v srsti domácich miláčikov, môžete si ich priniesť sami a sú prípady, kedy sa aj samé dostali z bytu do bytu. Najväčším problémom s nimi je, že sa živia ľudskou krvou. Ide o známu potvorku ploštica posteľná. V tomto článku si rozoberieme, prečo sú ploštice taký problém, a následne si prejdeme možnosti, ako s nimi zatočiť.
Ak ploštica poštípe častokrát nastáva alergická reakcia a závisí iba od imunity daného človeka. Intenzívne svrbenie, zapálené, červené miesta, v niektorých prípadoch dochádza až psychickému podráždeniu a nespavosti. Zo psychických problémov stojí za zmienku zvýšená hladina stresu, kľudne pocity vylúčenia z kolektívu, pretože neraz sú spojené so zanedbanou hygienou v celej domácnosti. Znečistenie však na výskyt ploštíc má minimálny vplyv, pretože tomuto živočíchu ide výhradne o krv cicavcov.
Ploštice nikdy nepodceňujte
Ich rozmnožovanie by sa dalo nazvať exponenciálnym. Každý deň nakladie samička 5 vajíčok. Zhruba za sedem dní lezú z vajíčok larvy, ktoré sa menia na dospelých jedincov zhuba za 30 dní. Za chvíľu je ich populácia tak veľká, že sa rozliezajú do okolia, najskôr celý byt a výnimku netvoria ani zamorené celé bytovky.
Ich najobľúbenejšími miestami výskytu sú matrace, sedacie súpravy, najrôznejší čalúnený nábytok, v prádle, ale aj v behúňoch, v spojoch a medzierkach dreveného nábytku, literatúre a kľudne v domčeku psíka či mačičky.
Akonáhle sa Vám niečo nezdá pozerajte po špecifických znakoch. Na koži si môžete pozorovať červené fliačiky po bodnutí. Pozornejšiemu oku neuniknú drobné vajíčka, alebo hovienka. Ide o čierne bodky, podobné ako na okne po hmyze. V poslednej fáze môžete zacítiť aj charakteristický zápach, ale ten sa prejavuje až je kolónia dostatočne rozmnožená.
Ako teda reagovať ak objavíme ploštice?
V takýchto prípadoch musíte byť reagovať okamžite, inak sa vystavujeme veľkému problému. V počiatočných štádiách, je možné sa ich zbaviť svojpomocne. Začnite naozaj dôkladným povysávaním, vytretím ideálne dezinfekčnými čistiacimi prostriedkami. Čo sa týka čalúneného nábytku, kobercov a postelí musíte vykonať profesionálne hĺbkové tepovanie. Pretrite každú policu a nenechajte nič visieť na stene. To čo sa dá oprať ihneď operte . Posledným krokom by malo byť ošetrenie pomocou prostriedkov na ošetrenie proti ploštici posteľnej.
Existujú tiež plechovice, z ktorých po otvorenení uniká plyn proti ploštici. Túto metódu hojne využívajú profesionálne firmy, ale taktiež ju môžete využiť Vy v domácnosti. Pri chemickej likvidácií ploštíc vždy postupujte podľa návodu a dbajte na svoje zdravie, prípadne si objednajte profesionálnu firmu.