pleseň

Zbavte sa plesne na stenách

Možnože ste sa stým stretli, zatuchnutý vzduch, vysoká vlhkosť a plesne po stenách! Keď to poznáte, tento článok je pre Vás. Nemáte len estetický problém, ale plesne negatívne vplývajú aj na Vaše zdravie. Postupne si tu rozoberieme možné príčiny vzniku plesne a spôsoby ako sa ich zbavíte. Charakteristický zápach plesne je nepríjemný, ale ak ste v takomto prostredí neustále, zvyknete si naň. Nemusíte si ani uvedomovať, že máte tento problém.

Plesňový zápach najčastejšie bagatelizujeme, ak máme v domácnosti klimatizáciu. Klimatizácia výrazne vysušuje vzduch a výrazný zápach plesne rozriedi natoľko, že si ju ani nevšimnete. Niekedy Vám môže vlhký vzduch vyhovovať, ale vlhkosť chápte ako výrazné riziko pre Vaše zdravie.

V niektorých prípadoch vôbec nemusíte rozoznať charakteristickú vôňu plesní. Preto sa radšej sústreďte na zatuchnutý zápach a to hlavne ak žijete v staršom dome.

Ak si všimnete nepríjemný zápach

V prvom rade prejdite všetky miesta, ktoré tak často nekontrolujete. Sústreďte sa hlavne, aby ste objavili zdroj vlhkosti. Všímajte si miesta, kde máte pozrážanú vodu. Sústreďte sa na to, ak robíte upratovanie v Bratislave. Môžete ju nájsť hlavne ráno pred vyvetraním na rámoch okien, na stenách v blízkosti kúpeľne, alebo za skriňami. Tiež nevynechajte ani spodnú stranu matracov, koberce, osušky a miesta ako knižnice, kde vzduch takmer neprúdi.

Postupne prechádzajte miestnosť za miestnosťou a sledujte, kde je vlhkosť najvýraznejšia. Ak pozorujete vlhkosť v celej domácnosti, pravdepodobne ide o štrukturálne poškodenie. Ak vstúpite do domácnosti, v ktorej majú tento problém výrazný, znechutíte sa veľmi rýchlo. No ak by ste sa v takomto priestore pohybovali dlhšie, zvyknete si veľmi rýchlo. Pleseň nájdete hlavne v miestnostiach, ktorú sú bohaté na vlhkosť, majú malý pohyb vzduchu a sú teplé a tmavé.

Ako sa zbavíte plesní a vlhkosti

Zbavte sa všetkého vlhkého a už plesnivého

Ak spozorujete pleseň na nábytku, najlepšie spravíte, ak sa ho zbavíte, ale môžete s plesňou aj bojovať. Totižto napadnutý nábytok v sebe obsahuje výtrusy plesní a zápach, pokiaľ ich odborne neošetríte. Predmety, ktoré radšej neošetrujte sú staré časopisy, knihy, koberčeky a podobné predmety, ktoré okamžite vyhadzujte.

Stačí ak u Vás v domácnosti netesní niektoré potrubie, alebo batéria a plesne sa objavia ako nič.

Určite presný zdroj vlhkosti a odstráňte ho

Ak sa zbavíte zdroja vlhkosti, odstránite zatuchnutý zápach a aj plesne. Najčastejšie plesne vznikajú, ak máte netesniace potrubia, kohútiky, zle izolovaný dom, ale tiež príliš veľa rastlín. V niektorých prípadoch môžete mať zvýšenú vlhkosť kvôli zapchatým odtokom, preto ich skontrolujte a vyčistite.

Sledujte:

1. Ak máte v byte sadrokartón a dostatočné vlhkosť, ten Vám napučí. Tiež sa na ňom často robia plesne.
2. Sledujte drevené materiály, tie sú náchylné na poškodenie vlhkosťou a pleseň.
3. Taktiež plesne radi poškodzujú čalúnenie ako sedačky, koberce, závesy, odevy. Všímajte si materiály, ktoré sú náchylné na vlhkosť a plesne.

Pár trikov ako na stuchnutý zápach a plesne:

1. V čo najväčšej miere vetrajte a snažte sa udržiavať cirkuláciu vzduchu
2. Nenechávajte úplne zavreté skrine, zásuvky a podobný nábytok
3. Na pravidelnej báze utierajte pozrážanú vodu a inkriminované miesta často dezinfikujte.
4. Všímajte si hlavne vlhké miestnosti ako WC a kúpeľne a miestnosti s umývadlami
5. Zožeňte si odstraňovače vlhkosti, alebo čističky vzduchu. Čističky vzduchu totižto perfektne fungujú aj pri alergiách, astme, roztočoch, prachu, drobnom znečistení, chlpoch, dyme. Zároveň čističkami vzduchu pomocou HEPA filtra aj ionizujete vzduch.

Sústreďte sa, aby ste pravidelne upratovali, čistili a dezinfikovali aspoň raz za 7 dní. Efektívne tak zabránite vzniku plesní a zatuchnutému zápachu.